برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است و چگونه می توان آن را محاسبه کرد؟

میلگرد یکی از اجزای اصلی در ساختمان سازی است. به طوری که در بسیاری از ساختمان ها می توان استفاده از میلگرد را به عنوان یکی از متریال های ساختمان سازی دید. عموما میلگرد به کار رفته در ساختمان سازی از نوع آجدار است. با توجه به اهمیت میلگرد در پروسه ساختمان سازی، حال می‌ خواهیم بدانیم برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است.

 شرکت وب آهن به آدرس اینترنتی webahan.com  در این زمینه می تواند مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. پس با ما همراه باشید.

چرا محاسبه میزان میلگرد مورد نیاز برای ساخت صد متر بنا مهم است؟

از آنجا که برای هر سازنده ساختمانی میزان برآورد هزینه مصالح مهم است، حائز اهمیت است که بداند برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است تا بتواند طبق آن، تخمینی از هزینه میلگرد را بدست آورد.

به جز آن بسیاری از افراد که قصد ساختن مسکن دارند، با این سوال مواجه می شوند که برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است؟. باید گفت میزان میلگرد مورد استفاده در هر متر مربع جهت ساخت به عوامل بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل میانگین قیمت خود میلگرد است و دومین مورد دستمزد کار برای پروژه مورد نظر است.

بیشتر بخوانید: خرید رابیتس مسعود

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است؟

تقریبا برای اینکه در یک سازه بتنی از میلگرد استفاده کنید و بدانید برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است، خوب است به این نکته توجه کنید که به ازای هر متر مربع زیر بنا تقریبا بین ۴۰ الی ۴۳ کیلوگرم میلگرد نیاز است.

میزان میلگرد مورد استفاده برای هر متر مربع فونداسیون بین ۸۰ الی ۸۲ کیلوگرم است. در سازه ‌هایی که از بتن استفاده می‌ شود، این مقدار استفاده به ازای هر متر مربع، برای ستون‌ ها تقریباً ۱۰ الی ۱۲ کیلوگرم خواهد بود. برای سقف سازه های بتنی نیز معمولاً بین ۱.۲ کیلوگرم میلگرد به صورت یک طرفه و ۲.۵ کیلوگرم به صورت دو طرفه استفاده می‌ شود. از طرفی دیگر برای هر متر مربع از سقف‌ هایی که در آن ها از تیرچه بلوک به ضخامت ۳۰ سانتی ‌متری استفاده می ‌شود، باید از یک کیسه ۵۰ کیلوگرمی سیمان نیز استفاده شود.

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است
برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است

تخمین میزان میلگرد برای استفاده در ساختمان

در نظر داشته باشید که بسیاری از ساختمان‌ ها یا از اسکلت بتنی ساخته می‌ شوند یا از اسکلت‌ های فلزی. استفاده از اسکلت های بتنی یکی از محکم ‌ترین نوع ساخت ساختمان است که برای سازه ‌های سنگین و چند طبقه قابل بهره برداری است.

از این رو لازم است بدانیم برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است، بهتر است بدانیم برای هر متر مکعب ستون بتنی مقدار میلگرد مورد نیاز بین ۳۵ الی ۴۵ کیلوگرم است.

از سوی دیگر مقدار میلگرد مورد نیاز در بخش‌ های پی، ستون و سقف در یک ساختمان مورد ارزیابی قرار می گیرد، بعد از اینکه این مقدار میلگرد مشخص شد به راحتی می‌ توان مقدار میلگرد های مصرفی برای هر متر مربع از سازه‌ های فلزی یا بتنی را به طور دقیق‌ تر پیش ‌بینی کرد.

برای سازه ‌های بتنی مقدار میلگرد مورد نیاز برای هر متر مربع بین ۴۰ الی ۵۵ کیلوگرم است. البته  این مسئله را هم در نظر بگیرید که با استفاده از قاب‌ های خمشی و یا دیوار های برشی می‌ توان این مقدار را کمتر کرد و تقریباً به حدود ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم نیز رساند.

این مقدار میلگرد قطعاً در اسکلت‌ های فلزی تفاوت بسیاری دارد. به طوری که در اسکلت‌ های فلزی به ازای هر متر مربع بین ۴۵ تا ۶۵ کیلوگرم میلگرد نیاز است. حال استفاده از قاب خمشی در این دسته از سازه‌ های فولادی عملکرد معکوسی را نشان می ‌دهد و این مقدار به ۶۵ الی ۹۰ کیلوگرم می‌ رسد. در اینجا مشخص است به میلگرد های بیشتری نیاز خواهد بود.

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است
برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است

جمع بندی

برای صد متر زیربنا چقدر میلگرد لازم است. برای پاسخ باید گفت، مقدار میلگرد مورد نیاز به نوع ساختمان، نوع وزن میلگرد و نیاز سازه بستگی دارد. با استفاده از محاسبه می توان به طور دقیق تعداد میلگرد مورد نیاز برای ساخت ساختمان صد متری را تعیین کرد.

با استفاده از محاسبه صحیح تعداد میلگرد می توان از مصرف بهینه اطمینان حاصل کرد و همچنین هدر رفت مصالح ساختمانی را کاهش داد. این محاسبه می تواند در تعیین هزینه های لازم برای ساخت ساختمان مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسانان شرکت وب آهن به آدرس اینترنتی webahan.com در ارتباط باشید.

Rate this post
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *